Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi ay kutlanır?

Bugün Anneler Günü’nün kutlanması nedeniyle gözler Babalar Günü tarihine çevrildi. Peki, Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi ay kutlanır?

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi ay kutlanır?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

Babalar Günü de Anneler Günü gibi Pazar gününe göre planlandığı için her yıl farklı tarihlerde kutlanıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi ay kutlanır?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANIR?

Babalar Günü, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan özel bir gündür. Bu gün, babaların ve baba figürlerinin ailelerindeki rollerini ve çocuklarının hayatlarına olan katkılarını onurlandırmak için ayrılmıştır. 2024 yılında Babalar Günü, Haziran ayının üçüncü Pazar günü olan 16 Haziran’a denk gelmektedir.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.